Σε ψηλά επίπεδα η στάθμη ποταμών και ρεμάτων στην Αργιθέα - Αυτοψία Αγοραστού Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Σε ψηλά επίπεδα η στάθμη ποταμών και ρεμάτων στην Αργιθέα - Αυτοψία Αγοραστού](/media/k2/items/cache/b6a5643472fdf43792997aa3be807bbe_L.jpg?t=20211211_155422)
Σε οριακό σημείο συνεχίζει να βρίσκεται η στάθμη των ποταμών στην περιοχή του Δήμου Αργιθέας, με τη βροχή να συνεχίζεται και τα νερά να ξεχειλίζουν όπως παντού, όπως ανέφερε χαρακτηριστικά στο KarditsaLive.Net, ο δήμαρχος Ανδρέας Στεργίου.
Στη γέφυρα Κοράκου η στάθμη του νερού είναι κάτι λιγότερο από 1 μέτρο πριν από την γέφυρα. Στη θέση Ζερβό Μεσοβουνίου, όπου παρουσιάζονται προβλήματα, αυτή την στιγμή δεν φαίνεται να υπάρχει λόγος άμεσης ανησυχίας. Στην Ανατολική Αργιθέα γενικότερα η εικόνα είναι εικόνα ελεγχόμενης πίεσης με το ποτάμι στο Λεοντίτο να βρίσκεται και αυτό σχετικά ψηλά από θέμα στάθμης.
Στην περιοχή βρέθηκε νωρίτερα και ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός. Πάνω σε αυτό ο κ. Στεργίου μας είπε πως φθάσανε μέχρι το σημείο της κατολίσθησης στο "Καρφί", ενώ πραγματοποιήθηκε και επίσκεψη στο εργοτάξιο του Αχελώου, στο ημιτελές φράγμα.
Τέλος, σημείωσε πως τα μηχανήματα τόσο της περιφέρειας όσο και του Δήμου είναι σε συνεχή επιχειρησιακή δραστηριότητα για να αντιμετωπίσουν και να αποτρέψουν προβλήματα, ενώ χαρακτήρισε σημαντικές για τις εξελίξεις με τα ποτάμια και τα ρέματα τις επόμενες ώρες.
Π.Κ.