Δημ. Παπακώστας: "Αναταραχή στις σχέσεις Υπ. Εσωτερικών Π. Σκουρλέτη με προεδρείο ΚΕΔΕ & Αιρετούς"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Η σημερινή έκτακτη Συνέλευση της ΚΕΔΕ & των Αιρετών Τ.Α. απο ολη τη χώρα, στην Αθηνα, σημαδεύτηκε από την απαξιωτικη κίνηση του αρμόδιου Υπουργού Π. Σκουρλετη, ο οποίος αποχώρησε και άφησε μόνους, τους εκατοντάδες Αιρετούς, που προσήλθαν σε αίθουσα του ΥΠΕΣ, στην Κλαυθμωνος. ..αφορμή ή πρόσχημα η ....χρήση των κινητών τηλεφώνων από ορισμένους Δημάρχους...
Ακολούθως οι Αιρετοί συνέχισαν τη Γ.Σ. (σε αίθουσα στο ΤΙΤΑΝΙΑ ΗΟΤΕL), όπου έγινε έντονη συζήτηση και τελικά, με επικράτηση ψύχραιμων &ρεαλιστικών φωνών, εκδόθηκε Ψήφισμα, με το οποίο, πρώτιστα καταδικάζεται η αντιαυτοδιοικητικη συμπεριφορά του Υπουργού, και δηλώνεται η ΟΜΟΘΥΜΗ Βούληση των Αιρετών της Αυτοδιοίκησης για Σύνθεση απόψεων, ουσιαστικό, ισότιμο, ειλικρινή Διάλογο για τα επείγοντα ζητήματα Αλλαγής του Καλλικράτη, την μεγάλη Μεταρρύθμιση του Κράτους, της Δημ Διοίκησης και της Τ. Α, με γνήσια Αποκέντρωση (αρμοδιοτήτων και πόρων).
Ο πρόεδρος Γ. Πατουλης, είπε οτι θα ζητήσει συνάντηση με τον Πρωθυπουργό και αρχηγούς κομμάτων. Οτι δεν υπάρχουν χρονικά περιθώρια και η ΚΕΔΕ θα επιδείξει, μεγαλοψυχία σοβαρότητας, προ των κρίσιμων στιγμών της Χώρας.
Οι πρόεδροι ΠΕΔ ΚΡΗΤΗΣ Β. Λαμπρινος και Αττικής Ν. Σαραντης ζήτησαν σύνεση-σύνθεση, και για το εκλογικό σύστημα, να ανοίξει ο διάλογος να γίνει πιο αναλογικό, αλλά με πρόβλεψη για "κυβερνησιμοτητα" στους Δήμους, δυνατότητα Διοίκησης κα Υλοποίησης του προγράμματος της πλειοψηφίας. ..να βρεθεί η χρυσή τομή. ..όπως επιβάλλεται.
Ανακοινώθηκε οτι, επιτέλους, δόθηκε από το ΥΠΕΣ ΣΤΗΝ ΚΕΔΕ, για σύντομη διαβούλευση το πολυνομοσχεδιο ("σκούπα", όπως ονομάστηκε), για τρέχοντα αλλά και καυτά θέματα λειτουργίας των Δήμων, όπως ίση μεταχείριση Αντιδημαρχιων, θέση Γεν Γραμματέα σε όλους τους ΟΤΑ, κάλυψη μέρους εξόδων Δημ Συμβούλων, εξίσωση με Περιφ Συμβούλους κλπ ...ΙΔΩΜΕΝ. ...
Από το ΔΣ του ορεινου Δήμου Αργιθεας, παρόντες στη Γ.Σ. και στην πορεία στο ΥΠΕΣ, Ο ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ΘΑΝ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ &ο Πρόεδρος ΔΣ ΔΗΜ ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ. ...θα παρακολουθούμε την ολη διαδικασία μέχρι την ψήφιση του, οψέποτε συμβεί. ..
Δ. ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ