Αναγέννηση: Έχει τρόπο να κερδίζει... Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Νικηφόρα συνέχισε το απόγευμα της Κυριακής η Αναγέννηση στο Δημοτικό Στάδιο χωρίς να ενθουσιάσει και πάλι με αντίπαλο την Ζάκυνθο κερδίζοντας με 2-0 χωρίς όμως να καταφέρει να "πατήσει" στην πρώτη θέση της βαθμολογίας αφού ο Απόλλων Καλαμαριάς κέρδισε με γκολ από τα αποδυτήρια τον Οδυσσέα Κορδελιού.
Σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση, κάπως έτσι θα πρέπει να αξιολογήσουμε και την σημερινή εμφάνιση που απέφερε μια νίκη ακόμα για τους κιτρινόμαυρους χωρίς όμως να δημιουργήσούν ευκαιρίες στα αντίπαλα καρέ. Από την άλλη θα πρέπει να εξάρουμε την αμυντική προσπάθεια της ομάδας που για δεύτερο παιχνίδι στη σειρά δεν δέχεται γκολ.
Χωρίς ιδιαίτερες στιγμές για τις δύο ομάδες το πρώτο 20λεπτο, ξύπνησε τους φιλάθλους απότομα με γκολ του Γήττα στο 24' με κεφαλιά (!) και έπειτα από σέντρα του Μπουντούρη. Το ημίχρονο έκλεισε με μια ακόμα ευκαιρία για την Αναγέννηση με τον Αθανασιάδη να σουτάρει πάνω στον γκολκίπερ της Ζακύνθου ενώ νωρίτερα μια κεφαλιά του Μπιάζη για τους "επτανήσιους" πέρασε λίγο άουτ.
Παρόμοια η κατάσταση και στο β' ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην φθάνουν με αξιώσεις μπροστά στις αντίπαλες εστίες. Έτσι φθάσαμε στο 74' όταν ο Γκουγκούδης ανατράπηκε και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Εκεί υπήρξαν διαμαρτυρίες από την Ζάκυνθο ότι η ανατροπή έγινε εκτός της μεγάλης περιοχής όμως και με την υπόδειξη του βοηθού διαιτητή η μπάλα στήθηκε στην άσπρη "βούλα". Ο Μπουντούρης έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά να κάνει στην εκτέλεση της εσχάτης των ποινών διώχνοντας έτσι το άγχος από τους συμπαίκτες του αλλά και την κερκίδα. Η λήξη του αγώνα βρήκε την Αναγέννηση να έχει και ένα δοκάρι σε προσπάθεια του Τσιφλίδη που σημάδεψε στην συμβολή των δοκών.
Συνθέσεις ομάδων:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Σάββας, Οικονόμου, Σουμέλας, Ρόβας, Γήττας (72' Χατζηρίζος), Γκουγκούδης (83' Μίχος), Γκόλιας, Φλιούκας, Μπουντούρης, Αθανασιάδης (65' Τσιφλίδης).
Ζάκυνθος (Μαγκαφίνης): Παλιούρας, Πετράκος (46' Ψαρρής), Στασινόπουλος Δημ., Μπιαζής, Τσορμπατζίδης, Γραμματικόπουλος, Γκίκας, Μενίκου, Γαβριηλίδης, Φιλάι (36' Δημόπουλος).
Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας είχαμε νίκες για τους γηπεδούχους με εξαίρεση την αναμέτρηση της Κρανούλας με τον Αιγινιακό που έμεινε στη "λευκή" ισοπαλία.
Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
Κασσιώπη - Τύρναβος 2-1
Αναγέννηση Καρδίτσας - Ζάκυνθος 2-0
Δόξα Κρανούλας - Αιγινιακός 0-0
Απόλλων Καλαμαριάς - Οδυσσέας Κορδελιού 1-0
Εθνικός Σιδηροκάστρου - Βατανιακός 2-0
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Τηλυκράτης 0-3 (άνευ αγώνα)
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE και σήμερα για την εξέλιξη των αγώνων. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να δείτε εδώ.
Ρεπό την επόμενη αγωνιστική για την Αναγέννηση αφού η ομάδα του Οικονόμου δεν συμμετέχει πλέον στο πρωτάθλημα. Έτσι τρεις εύκολοι βαθμοί θα προστεθούν στο "σακούλι" των κιτρινόμαυρων που θα αναμένουν στραβοπάτημα της Καλαμαριάς στην έδρα της σημερινής αντιπάλου τους. Το νέο ραντεβού των παικτών της Αναγέννησης πλέον δίνεται στην Κρανούλα για την 16η αγωνιστική.
Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:
Τηλυκράτης - Δόξα Κρανούλας
Βατανιακός - Τύρναβος
Ζάκυνθος - Απόλλων Καλαμαριάς
Αιγινιακός - Εθνικός Σιδηροκάστρου
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-3 (άνευ αγώνα)
Οδυσσέας Κορδελιού - Κασσιώπη