Εύστοχη η Αναγέννηση ξεπέρασε το εμπόδιο του Τυρνάβου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Επιστροφή στη δράση με νίκη για την Αναγέννηση Καρδίτσας που κατάφερε να επιβληθεί στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας του Τυρνάβου χωρίς να ενθουσιάσει με την απόδοσή της αλλά έχοντας ευστοχία στις τελικές προσπάθειές της.
Με την νίκη αυτή η Αναγέννηση πέρασε ξανά στην 2η θέση της βαθμολογίας μειώνοντας την διαφορά από την Καλαμαριά στους 5 βαθμούς καθώς οι τελευταίοι έμειναν στο "Χ" με την Κασσιώπη.
Στον αγώνα του Δημοτικού Σταδίου οι κιτρινόμαυροι ευτύχησαν να έχουν σωστές επιλογές στην τελική προσπάθεια και έτσι πήραν μια άνετη νίκη με 3-1 παρότι θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι διαφορετικά. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και το γρήγορο γκολ που πέτυχαν στο 8' από το σημείο του πέναλτι με τον Μπουντούρη σε προσπάθεια του ιδίου και χέρι αμυνομένου. Η Αναγέννηση είχε δύο καλές ευκαιρίες στη συνέχεια αρχικά με τον Γήττα στο 20' αλλά απέκρουσε ο Γούτος ενώ αμέσως μετά στο 22' ο Αθανασιάδης υποχρέωσε και πάλι τον τερματοφύλακα σε νέα απόκρουση σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια προσπάθησαν για την ισοφάριση και είχαν δύο πολύ καλές στιγμές πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως το 1-0 παρέμεινε.
Στο β' μέρος ο Γήττας άνοιξε το λογαριασμό με την φανέλα της Αναγέννησης καθώς με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 53' έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το προβάδισμα αυτό στη συνέχεια διευρύνθηκε με τον Γκουγκούδη στο 63' να σκοράρει επίσης από μακριά για το 3-0 αλλά τον Τύρναβο να μειώνει άμεσα στο 70' σε 3-1 με εκτέλεση φάουλ του Μπουσινάκη που άφησε άναυδο τον Σιαράβα. Στα υπόλοιπα λεπτά η Αναγέννηση έκανε διαχείριση του προβαδίσματος που είχε και τελικά πήρε μια δίκαιη νίκη που την ξαναβάζει στο δρόμο των επιτυχιών.
Συνθέσεις ομάδων:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Γκουγκούδης, Πάτρας, Γκόλιας, Οικονόμου, Μυριώτης (60' Τζάνης), Γήττας (84' Κρανιώτης), Ρόβας, Μπουντούρης, Αθανασιάδης (74' Τσιφλίδης), Σάββας.
Τύρναβος (Μπεριτζάς): Γούπος, Περήφανος, Πολύζος (68' Κακαβίτσης), Τσιανάκας, Αντωνόπουλος, Κυπτίου, Μεζίνι (46' Παπαϊωάννου), Οικονόμου (81' Διβανές), Μπουσινάκης, Βούλγαρης, Καραγιάννης.
Στους υπόλοιπους αγώνες είχαμε τέσσερις (!) ισοπαλίες με την πρωτοπόρο Καλαμαριά να μένει στο 0-0 ενώ το συναρπαστικότερο παιχνίδι της ημέρας έγινε ανάμεσα σε Δόξα Κρανούλας και Βατανιακό που έφεραν 2-2.
Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:
Απόλλων Καλαμαριάς - Κασσιώπη 0-0
Τηλυκράτης - Οδυσσέας Κορδελιού 1-1
Αναγέννηση Καρδίτσας - Τύρναβος 3-1
Δόξα Κρανούλας - Βατανιακός 2-2
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Εθνικός Σιδηροκάστρου 0-3 (άνευ αγώνα)
Ζάκυνθος - Αιγινιακός 0-0
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη και των σημερινών αγώνων. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να δείτε εδώ.
Εκτός έδρας αναμέτρηση περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής για την Αναγέννηση που θα αγωνιστεί με τον Οδυσσέα Κορδελιού. Ενδιαφέρον αγώνας γίνεται στον Τύρναβο με την τοπική ομάδα να υποδέχεται την πρωτοπόρο Καλαμαριά.
Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:
Αιγινιακός - Οικονόμος Τσαριτσάνης 3-0 (άνευ αγώνα)
Βατανιακός - Κασσιώπη
Οδυσσέας Κορδελιού - Αναγέννηση Καρδίτσας
Εθνικός Σιδηροκάστρου - Δόξα Κρανούλας
Ζάκυνθος - Τηλυκράτης
Τύρναβος - Απόλλων Καλαμαριάς