Κλείνει το μάτι στην πρώτη θέση η Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας θα έχει την Κυριακή η Αναγέννηση που υποδέχεται στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας την Ζάκυνθο.
Η νίκη βέβαια στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν αρκεί από μόνη της για να φέρει την πρωτιά, αλλά απαιτείται και "στραβοπάτημα" της Καλαμαριάς στον αγώνα με τον Οδυσσέα Κορδελιού, που όμως έχει βαλθεί να "γκρεμίσει" όσα πέτυχε στις πρώτες 10 αγωνιστικές του πρωταθλήματος.
Οι "κιτρινόμαυροι" θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν την κακή παρουσία της ομάδας της Ζακύνθου εκτός του νησιού όπου μετρά μόνο μια λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι με την Τηλυκράτη, δεδομένο που μπορεί να οφείλεται και στο ότι στην έδρα της έχει πλαστικό τάπητα.
Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα κύλησε η εβδομάδα για τον Σάκη Θεοδοσιάδη που συμπεριέλαβε στην αποστολή τους: Αναστασίου, Σιαράβα, Σάββα, Οικονόμου, Τζάνη, Σουμέλα, Μίχο, Χατζηρίζο, Ρόβα, Γήττα, Γκουγκούδη, Γκόλια, Φλιούκα, Κοντοβά, Καραχάλιο, Μπουντούρη, Αθανασιάδη, Κρανιώτη, Τσιφλίδη. Ουκ ολίγα τα προβλήματα για την Ζάκυνθο που βρίσκεται με 18μελή αποστολή στην Καρδίτσα. Συγκεκριμένα απουσιάζουν οι τραυματίες Βυθούλκας, Τσίτσης, Κερμενίδης και Γιαλαμής. Στην 18αδα του Δημ. Μαγκαφίνη είναι οι: Παλιούρας, Βασιλακόπουλος, Τσολακούδης, Τσορμπατζίδης, Πετράκος, Φιλάι, Ψάρρης, Σολομωνίδης, Πρίφτης, Γαβριηλίδης, Μενίκου, Γκίκας, Δημόπουλος, Καρύδης, Στασινόπουλος Δημ., Γραμματικόπουλος, Μπιάζης και Χατζηβαλσάμης.
Ο αγώνας των δύο ομάδων στον 1ο γύρο έληξε με ισοπαλία 1-1.
Η επικύρωση της αναδιάρθρωσης των πρωταθλημάτων φέρνει και νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα της Football League 2 καθώς 11 ομάδες συνολικά (οι πέντε από τον Βόρειο όμιλο) θα πάρουν το εισιτήριο της ανόδου στην Football League που την νέα σεζόν θα αποτελείται από δύο ομίλους των 14 ομάδων. Έτσι με μια γρήγορη ματιά στον βαθμολογικό πίνακα φαίνεται πως 8 ομάδες θα παλέψουν για την κατάκτηση των 5 εισιτηρίων στις υπόλοιπες 9 αγωνιστικές που απομένουν.
Νέο προπονητή απέκτησε η ομάδα του Τηλυκράτη που μετά από μια εβδομάδα αποχωρήσεων θα δει την πρώτη "είσοδο". Πρόκειται για τον Γιώργο Ασπρογέρακα που έχει θητεύσει σε αρκετές ομάδες αλλά κυρίως ως βοηθός προπονητής. Η ομάδα της Λευκάδας ωστόσο αυτή την αγωνιστική δεν αγωνίζεται αφού ο Οικονόμος έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 14ης αγωνιστικής:
Κασσιώπη - Τύρναβος (Διώτης - Παρασκευάς [Αιτ/νιας], Σιαμέτης [Ηπείρου])
Αναγέννηση Καρδίτσας - Ζάκυνθος (Γκορτσίλας - Παπακύπης [Μακεδονίας], Καραγιάννης [Φθιώτιδας])
Δόξα Κρανούλας - Αιγινιακός (Πανυτσίδης - Παπαδόπουλος [Κοζάνης], Κεντζιόπουλος [Καστοριάς])
Απόλλων Καλαμαριάς - Οδυσσέας Κορδελιού (Γκαραγκάνης [Πιερίας] - Κωτούλας, Καμπούρης [Σερρών])
Εθνικός Σιδηροκάστρου - Βατανιακός (Κουναλάκης [Ξάνθης] - Μπακλατζής [Καβάλας], Ζήρδας [Δράμας])
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Τηλυκράτης 0-3 (άνευ αγώνα)
Το KarditsaLive.Net θα σας ενημερώνει LIVE την Κυριακή από τις 14:45 τόσο για την εξέλιξη του αγώνα της Αναγέννησης όσο και για τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων του Βορείου ομίλου.