Σταμάτησε στο Αιγίνιο το σερί Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Αναγέννηση Καρδίτσας στο Αιγίνιο από τον Αιγινιακό ενώ και η Καλαμαριά άφησε δύο βαθμούς στο Σιδηρόκαστρο στην ισοπαλία με 1-1 με τον τοπικό Εθνικό.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ που θα έβαζε σε θέση οδηγού την ομάδα τους. Με εξαίρεση ένα καλό τρίλεπτο της Αναγέννησης όπου είχε δύο καλές στιγμές με τον Μυργιώτη 7' και 9' οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και προσπάθησαν για το γκολ το οποίο και ήρθε τελικά με εκτέλεση πέναλτι στο 20'. Ο Πλατάκης ανατράπηκε από τον Αναστασίου και ο ίδιος ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Οι παίκτες του Θεοδοσιάδη ωστόσο κατάφεραν για άλλη μια φορά να έχουν εύστοχα τελειώματα και με τον Μπουντούρη στο 40' που προήλθε από προσπάθεια του Μυργιώτη έφεραν τον αγώνα ξανά στα ίσα.
Στο β' ημίχρονο δεν είχαμε και πάλι κάτι σημαντικό στα πρώτα λεπτά όμως ο Μάγγος στο 61΄και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έβαλε εκ νέου την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Η αντίδραση της Αναγέννησης ήρθε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης αρχικά με τον Κρανιώτη να μην μπορεί να νικήσει τον πολύ καλό Μπαϊμάκη ενώ το γυριστό σουτ του Ρόβα σταμάτησε με απόκρουση ο τερματοφύλακας του Αιγινίου.
Στο 87' αποβλήθηκε ο Γκατζολάρι με 2η κίτρινη για τον Αιγινιακό που μάλιστα είχε περάσει αλλαγή στο 61'.
Γκολ πέτυχε ο Γήττας στο 16' αλλά υποδείχθηκε από τον βοηθό διαιτητή σε θέση οφσάιντ.
Λίγοι φίλοι της Αναγέννησης βρέθηκαν αυτή τη φορά στο πλευρό της ομάδας αφού η οργανωμένη μετακίνηση των φιλάθλων απαγορεύθηκε από την Αστυνομία.
Συνθέσεις ομάδων:
Αιγινιακός (Γ. Βλάχος): Μπαϊμάκης, Καραντασιάδης, Γιαντσέλης, Λιόλιος, Αχαλινόπουλος, Πλατάκης (79' Κυβρακίδης), Μάγγος, Ζούρκος, Τσιλιανίδης (61' Γκατζολάρι), Έξαρχος (90' Κοσμίδης), Ζουρούδης.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Αναστασίου, Γκουγκούδης, Χατζηρίζος, Οικονόμου, Ρόβας, Μίχος, Φλιούκας (87' Καραχάλιος), Μυργιώτης, Γήττας (71' Κρανιώτης), Μπουντούρης, Αθανασιάδης (81' Τσιφλίδης).
Το χορό της έχει το βράδυ η Αναγέννηση στο κέντρο "Έπαυλη" στο Καλλιφώνι. Δείτε εδώ περισσότερα για την εκδήλωση.
Στους άλλους αγώνες της ημέρας μπορεί η Καλαμαριά να μην κέρδισε ωστόσο απέκτησε τρεις βαθμούς διαφορά από την Αναγέννηση χάρη στην ισοπαλία που απέσπασε στο Σιδηρόκαστρο. Στον ένα βαθμό πλησίασε η Κασσιώπη την Αναγέννηση μετά την νίκη της με 1-0 επί της Δόξας Κρανούλας. Την ισοπαλία του Εθν. Σιδηροκάστρου με την Καλαμαριά δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί ο Βατανιακός που επίσης έμεινε στο "Χ" με τον Τηλυκράτη στη Λευκάδα.
Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Οδυσσέας Κορδελιού - Ζάκυνθος 0-1
Κασσιώπη - Δόξα Κρανούλας 1-0
Αιγινιακός - Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1
Τύρναβος - Οικονόμος Τσαριτσάνης 3-0 (α.α.)
Τηλυκράτης - Βατανιακός 0-0
Εθνικός Σιδηροκάστρου - Απόλλων Καλαμαριάς 1-1
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη του αγώνα. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.
Την ομάδα του Τηλυκράτη Λευκάδας (στο πρώτο από τα δύο συνεχόμενα εντός) υποδέχεται την 19η αγωνιστική η Αναγέννηση στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας ενώ ο σημερινός της αντίπαλος θα αγωνιστεί στην Καλαμαριά.
Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:
Απόλλων Καλαμαριάς - Αιγινιακός
Βατανιακός - Ζάκυνθος
Δόξα Κρανούλας - Τύρναβος
Αναγέννηση Καρδίτσας - Τηλυκράτης
Κασσιώπη - Εθνικός Σιδηροκάστρου
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Οδυσσέας Κορδελιού 0-3 (α.α.)