Τάσεις αυτοκαταστροφής από τους κιτρινόμαυρους Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Μια σπουδαία εμφάνιση για 60' παραλίγο να πάει στράφι από την καθίζηση που έπαθαν οι κιτρινόμαυροι μέσα σε 12 λεπτά και μετέτρεψε μια θριαμβευτική νίκη σε αγχώδη επικράτηση (3-4) επί μιας αντιπάλου που έδειξε ότι διέθετε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει στο σκορ παρότι δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο.
Οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα απέκτησαν μία ελαφρά υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Κρανούλας ενώ οι γηπεδούχοι διακρινόταν από πάθος και δύναμη στις προσπάθειές τους. Ο Σ. Μπουντούρης ήταν αυτός που έφθασε πρώτα κοντά στο γκολ αλλά οι υποψίες ευκαιριών που δημιούργησε με σουτ δεν καρποφόρησαν. Όλα αυτά μέχρι το 21' όταν ο Σουμέλας έδωσε το προβάδισμα με κεφαλιά και έπειτα από σέντρα του αρχηγού. Η συνέχεια γράφθηκε με παρόμοιο τρόπο με τον Μπουντούρη να πραγματοποιεί νέα σέντρα και τον Αθανασιάδη να κάνει το 0-2 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη όλα έγιναν πιο απλά για την ομάδα της Καρδίτσας καθώς δύο φάουλ του Σ. Μπουντούρη έβαλαν φαρδιά πλατιά την υπογραφή στο "man of the match". Η αρχή έγινε στο 53' και η συνέχεια δόθηκε στο 68' με ισάριθμες απευθείας εκτελέσεις φάουλ. Και ενώ απλά έμεναν άλλα 22' για την λήξη και χρειαζόταν μια απλή διαχείριση του χρόνου οι ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης βάλθηκαν να κάνουν ντέρμπι τον αγώνα αυξάνοντας τους παλμούς της καρδιάς των φίλων τους που ακολούθησαν για άλλη μια φορά την ομάδα σε εκτός έδρας αναμέτρηση.
Η Δόξα μείωσε αρχικά σε 1-4 με τον Γκέκα στο 70' και στο 76' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαβασιλείου διπλασίασε τα τέρματά της και έδωσε άλλη τροπή στον αγώνα στο τελευταίο τέταρτο. Οι γηπεδούχοι πίστεψαν στην κατάκτηση του θετικού αποτελέσματος ακόμα περισσότερο και λίγα λεπτά αργότερα είχαμε νέα δικαίωση των προσπαθειών τους με τον Γκοτζιά να νικάει για τρίτη φορά τον Σιαράβα στο 80'. Ακολούθησε πίεση από τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ωστόσο η άμυνα της Αναγέννησης έστω και δύσκολα άντεξε.
Με την νίκη αυτή οι παίκτες της Αναγέννησης διατηρήθηκαν στην 2η θέση της βαθμολογίας πίσω από την Καλαμαριά που πήρε ξεκούραστο "τρίποντο". Ξεκαθαρίζει και η κατάσταση με τις ομάδες που θα ανέβουν στην Football League καθώς πέρα από τις δύο προαναφερόμενες που παλεύουν για τον τίτλο Κασσιώπη, Αιγινιακός που σήμερα κέρδισαν και Εθνικός Σιδηροκάστρου που έσωσε μερικώς την παρτίδα στο τέλος από 0-2, δεν φαίνεται να απειλούνται στην υπόθεση άνοδος.
Συνθέσεις ομάδων:
Δόξα Κρανούλας : Σαλαγιάννης, Ηλίας (55' Γκέκας), Σωτήρης, Παπαβασιλείου, Γιαννούσης, Καρπούζης (60' Χουχούμης), Νάνος, Τσουμάνης, Γκόλιας, Βασιλείου, Γκοτζιάς.
Αμαγέννηση Καρδίτσας: Σιαράβας, Σάββας, Οικονόμου, Σουμελάς, Ρόβας, Γήττας (87' Χατζηρίζος), Γκουγκούδης (60' Τσιφλίδης), Γκόλιας, Φλιούκας, Μπουντούρης, Αθανασιάδης (72' Κρανιώτης)
Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:
Τύρναβος - Οδυσσέας Κορδελιού 0-1
Απόλλων Καλαμαριάς - Οικονόμος Τσαριτσάνης 3-0 (άνευ αγώνα)
Εθνικός Σιδηροκάστρου - Τηλυκράτης 2-2
Κασσιώπη - Ζάκυνθος 1-0
Δόξα Κρανούλας - Αναγέννηση Καρδίτσας 3-4
Αιγινιακός - Βατανιακός 3-0
Με τον Εθνικό Σιδηροκάστρου αγωνίζεται η Αναγέννηση την ερχόμενη αγωνιστική στο Δημοτικό Στάδιο ενώ την ίδια ώρα η Καλαμαριά θα υποδέχεται την Δόξα Κρανούλας στην μάχη για την 1η θέση της βαθμολογίας.
Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση Καρδίτσας - Εθνικός Σιδηροκάστρου
Βατανιακός - Οδυσσέας Κορδελιού
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Κασσιώπη
Τηλυκράτης - Αιγινιακός
Απόλλων Καλαμαριάς - Δόξα Κρανούλας
Ζάκυνθος - Τύρναβος