Φ. Αλεξάκος: Υπάρχει συμφωνία ένταξης του κέντρου «Ορίζοντες» στο νέο ΕΣΠΑ (+Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Ως άτοπη και χωρίς αιτία χαρακτήρισε την επαναφορά στην επιφάνεια της υπόθεσης του «Θεοδωρίδειου Κέντρου Ορίζοντες» ο δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φώτης Αλεξάκος.
Σε δηλώσεις του επί του θέματος στην κάμερα του KarditsaLive.Net τόνισε πως τα όσα συνέβησαν έχουν εξηγηθεί εδώ και ένα χρόνο και τα γνωρίζουν πολύ καλά όσοι συμμετείχαν στη διαδικασία και πως το έργο έχει συμφωνηθεί να ενταχθεί στο καινούργιο ΕΣΠΑ.
Δείτε την δήλωση του Φ. Αλεξάκου:
Πιο αναλυτικά και επαναλαμβάνοντας το ιστορικό είπε πως:
Η έγκριση δημοπράτησης δόθηκε τον Απρίλιο του 2014 αλλά τον Μάϊο του 2014 υπήρξε απαγόρευση δημοπρατήσεων για να εξυγιανθεί το ΕΣΠΑ επειδή είχαν ενταχθεί πολλά έργα. Μια απαγόρευση που ίσχυσε μέχρι το τέλος του 2014.
Με το τέλος της θα έπρεπε να ξεκινήσει πάλι η διαδικασία με εκ νέου έγκριση δημοπράτησης. Από τη στιγμή που θα λάβεις την έγκριση είναι γνωστό πως υπάρχει μία διαδικασία που περιλαμβάνει την δημοπράτηση και την υπογραφή σύμβασης και απαιτείται ένα διάστημα 6 έως 9 μηνών.
Άρα η σύμβαση θα υπογραφότανε περίπου τον Αύγουστο του 2015 και θα έπρεπε μέχρι το τέλος του χρόνου και να έχει κατασκευαστεί και να λειτουργεί το νέο κέντρο γιατί αυτό προέβλεπε το ΕΣΠΑ. Κάτι που, ήταν αδύνατον.
Συνεχίζοντας ο δήμαρχος Καρδίτσας είπε ότι επειδή ο κοινός νους όλων όσων εμπλέκονταν στην διαδικασία έλεγε ότι αυτό είναι αδύνατον να γίνει, συμφωνήθηκε με την διαχειριστική αρχή και τον περιφερειάρχη, για να μην χαθεί το έργο(κάτι που θα γινότανε αν προχωρούσε τότε) να πάει στο επόμενο ΕΣΠΑ και θα είναι από τα πρώτα έργα που θα ενταχθούν σ’ αυτό.
Ακολούθως ο κ. Αλεξάκος παρέθεσε μια άλλη πτυχή του θέματος που έχει να κάνει με την λειτουργία του έργου. Συγκεκριμένα είπε πως από τη στιγμή που θα χρηματοδοτηθεί από το ΕΣΠΑ θα πρέπει να τηρεί κάποιους κανόνες που είναι πολύ δύσκολοι για το Δήμο, με βάση τις δεσμεύσεις που υπάρχουν για τις προσλήψεις και τα οικονομικά θέματα που ανακύπτουν.
Και ανέφερε ότι με βάση το καταστατικό των οριζόντων ο Δήμος μπορεί να δίνει μέχρι 90.000 ευρώ το χρόνο. Οποιαδήποτε αλλαγή του καταστατικού σημαίνει αυτόματα λύση της εταιρείας.
Π.Κ.