Συνάντηση Δημήτρη Παπακώστα με τον Περιφερειάρχη Στ. Ελλάδας Κώστα Μπακογιάννη
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Στο συνέδριο της ΕΕΔΕ (Ελληνική Εταιρία Διοίκησης Επιχειρήσεων), στην Αθηνα -Τεχνοχωρο Δήμου Αθηναίων, συναντηθηκαν, ο υπογράφων Δημ Παπακωστας με τον Φίλο Περιφ Στερεάς Κ. Μπακογιαννη...
Ο Περιφερειαρχης Στερεάς, ήταν κεντρικός ομιλητής, μαζί με Δήμαρχο Γ. Καμινη & Παρι Κουκουλοπουλο, στο συνέδριο, με θέμα: "Περισσότερη και καλύτερη τοπικη αυτοδιοικηση".
Τόνισε:
1.Επιβάλλεται να γυρίσουμε το Κράτος. ..ανάποδα! Από τον Συγκεντρωτισμό να περάσουμε στην Αποκέντρωση με ισχυρή Αυτοδιοίκηση. Στην Ελλάδα η Τ.Α. δεν ειναι ούτε τ ο π ι κ η, ούτε α υ τ ο δ ι ο ι κ η σ η. ...
Από την εποχή του Ι. Καποδίστρια &τους Βαυαρους, με τα τότε "μνημόνια", ιδρύθηκε ενα Συγκεντρωτικό Κράτος με πελατειακες σχέσεις. .. είναι η ώρα η Τ.Α. να αποκτήσει Αυτονομία, όπως σε όλο τον Δυτικό κόσμο.
2. Στα ορια νομιμότητας, ενισχύουμε ιατρεία, κέντρα υγείας, κίνηση ασθενοφόρων. ..η Υγεία, η Παιδεία, τα Σχολεία πρέπει να ειναι αρμοδιότητα της Τ. Α.
3. Να εκπεμψουμε, ολοι μαζί οι Αυτοδιοικητικοι, με Αυτοπεποίθηση το Μήνυμα για την Τ. Α του μέλλοντος!
Να αντιπροτείνουμε μια ενιαία, ολοκληρωμένη, θετική πρόταση θεσμικών αλλαγών στο Κράτος, τη Δημ Διοίκηση και την Αυτοδιοίκηση, α &β βαθμού. ..
.....μιλήσαμε για την επίσπευση της Περιβ. Μελέτης και την Ασφαλτόστρωση του διαπεριφερειακης σημασίας δρόμου "Κέδρα Ευρυτανίας -Βραγκιανα Καρδίτσας" - 6 χλμ, που θα ενώσει τα Άγραφα (Θεσσαλικά -Αργιθεα και Ευρυτανικα -Απεραντιους). Όραμα του αείμνηστου Παύλου Μπακογιαννη, από το 1975...που εξυπηρετεί πολλαπλά. ..
Μας είπε, είναι σε στενή συνεργασία με τον Περιφ/ρχη Θεσσαλίας Κ. Αγοραστό για το έργο καθώς και οι Τοπικοί Αντιπ/ρχες Β. Τσιακος και Άρης Τασιος. ..με τους Δντες Τ.Ε. των Νομών. ..
Τονίστηκε η ανάγκη να επιταχυνθούν οι ρυθμοί και να υπάρξει συνολικό πλάνο Διαπεριφερειακης Συνεργειας, Στερεάς -Θεσσαλίας -Δυτικής Ελλάδας για ασφαλτόστρωση μικρών, αλλά σημαντικών, οδικών τμημάτων (Βραγκιανα -Κέδρα 6χλμ, Αργυρι -Γεφ. Καταφυλλιου 5χλμ, ορια Αιτωλ/νιας, Καρδίτσας, Ευρυτανίας, με δυνητική σύμπραξη μεγάλων εταιριών (ΤΕΡΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ, ΕΝΕL), οι οποίες είναι ιδιοκτήτες έργων Αειφοριας, υδροηλεκτρικών σε Πλατανια, Αργυρι και Δαφνοζωναρα, ποταμό Αχελώο. ..
4-4-17.
Δ. Παπακωστας