Αυτοψία αντιπεριφερειάρχη Λάρισας στο οδικό δίκτυο Γιάννουλης - Φαλάνης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Επιτόπιο έλεγχο στο επαρχιακό οδικό δίκτυο της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας και συγκεκριμένα σε τμήματα των δημοτικών διαμερισμάτων Γιάννουλης, Φαλάνης και Δασοχωρίου του δήμου Λαρισαίων, πραγματοποίησε χθες το πρωί η αντιπεριφερειάρχης Λάρισας κ. Καραλαριώτου, συνοδευόμενη από τον αντιδήμαρχο Λαρισαίων κ. Θέμη Αλαμάνη, τον Διευθυντή Τεχνικών Έργων Π.Ε. Λάρισας κ. Χρ. Λυτροκάπη και τη μηχανικό της Διεύθυνσης κ. Αθηνά Σανίδα.
Η αντιπεριφερειάρχης πραγματοποίησε περιοδεία σε όλο το παραπάνω οδικό δίκτυο προκειμένου να διαπιστώσει τα τμήματα των δρόμων που χρίζουν επισκευών, διαγράμμισης και σήμανσης.
Έγινε καταγραφή των προβλημάτων και στη συνέχεια θα γίνει ιεράρχηση της πραγματοποίησης των εργασιών, ανάλογα με τη σειρά επικινδυνότητας.
Προτεραιότητα θα δοθεί στα σημεία εκείνα των δρόμων που παρουσιάζουν έντονα προβλήματα και έχουν ενδεχομένως καταστεί επικίνδυνοι για τη διέλευση των οχημάτων.
Το σύνολο των εργασιών βελτίωσης, διαγράμμισης και σήμανσης που θα εκτελεσθούν για όλη την Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας, από τις τέσσερις εν εξελίξει υπάρχουσες εργολαβίες, είναι συνολικού προϋπολογισμού 2.460.000 ευρώ.
Όπως ανέφερε η κ. Καραλαριώτου: «Οι παρεμβάσεις της Αντιπεριφέρειας Λάρισας στους δρόμους θα δώσουν μια πολύ σημαντική ανάσα για την περιοχή και θα εγγυηθούν την ασφαλή κίνηση των κατοίκων. Προς αυτή την κατεύθυνση, οι υπηρεσίες μας θα καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που υπάρχουν».