Προβλήματα κατολισθήσεων στην παράκαμψη Κρανιάς του Δήμου Τεμπών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Με στόχο την εκτίμηση της κατάστασης και την άμεση αντιμετώπιση του προβλήματος και βεβαίως την αποκατάσταση της κυκλοφορίας, κλιμάκιο με επικεφαλής την Αντιπεριφερειάρχη Λάρισας Ρένα Καραλαριώτου, παρουσία του δημάρχου Τεμπών Κ. Κολλάτου, του αντιδήμαρχου Τεμπών Γ. Ρήγα, του προέδρου του Τ.Σ. Κρανιάς Ιωάν. Μήτσιου, του Διευθυντή Τεχνικών Έργων Π.Ε. Λάρισας Χρ. Λυτροκάπη και του γεωλόγου Αλεξ. Μπέλεση (μέλους της ομάδας που εκπονεί τη μελέτη του δρόμου Ε.Ο. Λάρισας – Θεσσαλονίκης – Πυργετός – Κρανιά – Καλλιπεύκη), έσπευσε στον δρόμο όπου σημειώθηκαν οι νέες κατολισθήσεις.
Αφού έγινε αυτοψία σε όλο τον δρόμο και εντοπίστηκαν τα σημεία εκείνα που εμφανίζουν τα εντονότερα προβλήματα λόγω πτώσης βράχων, η Αντιπεριφερειάρχης έδωσε εντολή στις αρμόδιες τεχνικές υπηρεσίες της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας να προχωρήσει καταρχάς σε πρώτη φάση η άρση των καταπτώσεων και σε δεύτερη φάση να προχωρήσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα η μελέτη για την οριστική πλέον αντιμετώπιση των κατολισθήσεων που αποτελούν συχνό φαινόμενο για τον συγκεκριμένο δρόμο.
Σε δηλώσεις της η κ. Καραλαριώτου επεσήμανε χαρακτηριστικά: «Οι Τεχνικές Υπηρεσίες της Αντιπεριφέρειας Λάρισας θα προχωρήσουν άμεσα στις απαιτούμενες ενέργειες ώστε να δοθεί οριστική λύση στην παράκαμψη Κρανιάς, έναν δρόμο πολύπαθο που βασανίζεται συνεχώς από κατολισθήσεις. Προς αυτή την κατεύθυνση οριστικοποιήθηκαν και οι θέσεις στις οποίες θα γίνουν έξι γεωτρήσεις, ώστε να έχουμε συγκεκριμένα στοιχεία για τη σύσταση του εδάφους και να επιλεγεί εν συνεχεία η πιο κατάλληλη λύση για την οριστική αντιμετώπιση του προβλήματος. Στόχος μας είναι να εξασφαλίσουμε ένα ασφαλές οδικό κύκλωμα στον Όλυμπο που θα συμβάλει καθοριστικά στην ασφαλή πρόσβαση και την ανάπτυξη της περιοχής».