Ξεκινούν οι αιτήσεις για τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ με 75 θέσεις στη Θεσσαλία Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Ξεκινά τη Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2012 η υποβολή αιτήσεων στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ των νέων σπουδαστών και σπουδαστριών με το σύνολο των εισακτέων σε Καρδίτσα και Λάρισα να είναι 75 σπουδαστές.
Σύμφωνα με τη διοίκηση του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού κατά το εαρινό εξάμηνο του σχολικού έτους 2011-2012 εγκρίθηκε η εισαγωγή 925 νέων σπουδαστών και σπουδαστριών σε 22 ΙΕΚ του Οργανισμού, προκειμένου να καταρτισθούν σε 22 σύγχρονες ειδικότητες.
Οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλουν σχετική αίτηση στο ΙΕΚ προτίμησής τους έως τις 3 Φεβρουαρίου 2012 και να είναι κάτοχοι απολυτηρίoυ λυκείου ή πτυχίου ΤΕΕ Β΄ Κύκλου Σπουδών ή ΕΠΑΣ ή ΕΠΑΛ, ανεξαρτήτως ορίου ηλικίας. Η έναρξη των μαθημάτων ορίζεται στις 20 Φεβρουαρίου 2012.
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερωθούν στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ και στις γραμματείες των ΙΕΚ.
Αναλυτικά για την Θεσσαλία οι ειδικότητες και ο αριθμός θέσεων:
Στο ΙΕΚ Καρδίτσας (Τέρμα οδού Τρικάλων/Τ.Κ.43100, τηλ. 24410-28900) θα εισαχθούν είκοσι πέντε (25) σπουδαστές – τριες στην ειδικότητα: Τεχνικός Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων (γ’ εξ.) είκοσι πέντε (25) σπουδαστές-τριες (1 τμήμα)
Στο ΙΕΚ Λάρισας (Ερμογένους 10/Τ.Κ.41447, τηλ. 2410-530082) θα εισαχθούν πενήντα (50) σπουδαστές– τριες στις ειδικότητες:
1. Τεχνικός Αυτοκινήτων Οχημάτων (α’ εξ.) είκοσι πέντε (25) σπουδαστές-τριες (1 τμήμα)
2. Τεχνικός Ανελκυστήρων (α’εξ.) είκοσι πέντε (25) σπουδαστές-τριες (1 τμήμα)