Έγκριση των όρων διακήρυξης για τον περιβάλλοντα χώρο του δημαρχείου και την αισθητική σύνδεση με το Παυσίλυπο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Έγκριση των όρων διακήρυξης για τον περιβάλλοντα χώρο του δημαρχείου και την αισθητική σύνδεση με το Παυσίλυπο](/media/k2/items/cache/042bd59a5e683ae1c003bc760d2aa29b_L.jpg)
Από την Δημοτική Επιτροπή Καρδίτσας εγκρίθηκαν οι όροι διακήρυξης για την επαναδημοπράτηση του έργου "Περιβαλλοντική αναβάθμιση περιβάλλοντα χώρου νέου δημαρχείου και αισθητική σύνδεση με το άλσος Παυσιλύπου", προϋπολογισμού 695.000 ευρώ με ΦΠΑ.
Ο ανάδοχος θα αναδειχθεί μέσω ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού.
Αντικείμενο της εργολαβίας είναι η περιβαλλοντική αναβάθμιση του προαυλίου του παλιού Α’ Λυκείου Καρδίτσας, στο οικοδομικό τετράγωνο που περικλείεται από τις οδούς Δαμασκηνού, Γαριβάλδη, Δημοκρατίας και Μυρμιδόνων και στο οποίο λειτουργεί πλέον το δημαρχείο.
Στο έργο προβλέπεται εκτός των άλλων να γίνουν:
-Γενική εκσκαφή του περιβάλλοντος χώρου σε βάθος περίπου 15 εκατ, εκσκαφές θεμελίων τεχνικών .
-Κόψιμο – εκρίζωση των μεγάλων δένδρων και απομάκρυνση αυτών .
-Κατασκευή αποχέτευσης μέσα στον αύλειο χώρο με τσιμεντοσωλήνες.
-Επίστρωση του διαδρόμου με κυβόλιθους από γρανίτη διαστ. 10Χ10Χ10 cm χρώματος καφέ ή μαύρου (βασάλτης), με μαρμάρινα φιλέτα ενδιάμεσα.
-Προμήθεια και τοποθέτηση μεταλλικών κάδων απορριμμάτων αναρτώμενου τύπου, τραπεζοειδούς διατομής, με διάτρητη επιφάνεια στο πρόσθιο μέρος, με καπάκι και μεγάλη οπή για την ρίψη των απορριμμάτων, τοποθέτηση και στερέωση στις προβλεπόμενες θέσεις και κατασκευή πεζουλιών από σκυρόδεμα.
-Ηλεκτροφωτισμός του αύλειου χώρου με φωτιστικά σώματα LED.
-Κατασκευή χώρου πράσινου με έτοιμα χλοοτάπητα.
-Υπόγειο αυτόματο σύστημα άρδευσης με αυτόματο πιεστικό συγκρότημα με αυτοανυψούμενους εκτοξευτήρες.
-Φύτευση νέων δένδρων.
Σύμφωνα με τους όρους της διακήρυξης που εγκρίθηκαν κατά πλειοψηφία, ο ανάδοχος που θα αναδειχθεί θα πρέπει να ολοκληρώσει το έργο σε οκτώ μήνες από την ημέρα υπογραφής της σύμβασης.
Κατά την συζήτηση που προηγήθηκε ο κ. Γάζος που ψήφισε αρνητικά μίλησε για υπερβολικά ποσά που αυξήθηκαν κι άλλο μετά τον πρώτο άγονο διαγωνισμό, ενώ διέκρινε ένα ακόμα κρίκο στην προσπάθεια δημιουργίας ενός μεγάλου παζαριού που έρχεται να ενωθεί στην ανάπλαση του μύλου Κολέτσου και την ανάπλαση του Παυσιλύπου.
Αντίθετα ο κ. Σβάρνας ψήφισε θετικά επισημαίνοντας ότι το έργο δρομολογήθηκε επί θητείας της δημοτικής αρχής που ο ίδιος συμμετείχε.
Π.Κ.