Τέλος η αναμονή για την ένταξη του «Πράσινου σημείου» του Δήμου Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Τέλος η αναμονή για την ένταξη του «Πράσινου σημείου» του Δήμου Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/873081f4efcf1d9bf53f665f6070d159_L.jpg)
Η περίοδος της αναμονής για την ένταξη του «Πράσινου σημείου» του Δήμου Καρδίτσας, στο ΕΣΠΑ 2021-2027, όπως ανέφερε και σε πρόσφατο ρεπορτάζ το KarditsaLive.Net., τελείωσε.
Με απόφαση του περιφερειάρχη Δημήτρη Κουρέτα που δημοσιοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη 31 Ιουλίου εντάσσεται η Πράξη «Κεντρικό Πράσινο Σημείο και σύστημα διαχείρισης βιοαποβλήτων Δήμου Καρδίτσας» στο Πρόγραμμα «Θεσσαλία 2021-2027» και στην Προτεραιότητα «Περιβάλλον και Ανθεκτικότητα», προϋπολογισμού 2.380.180.93 ευρώ.
Η πράξη αφορά στις δράσεις α) Δημιουργίας Πράσινου Σημείου (ΠΣ), β) Συλλογής Βιοαποβλήτων και γ) Οικιακής Κομποστοποίησης στον Δήμο Καρδίτσας και αποτελείται από τα εξής υποέργα:
Υποέργο 1:Κατασκευή Πράσινου Σημείου Δ. Καρδίτσας.
Περιλαμβάνει την κατασκευή των κτιριακών και λοιπών έργων υποδομής. Πιο αναλυτικά περιλαμβάνονται Χωματουργικές εργασίες, Σκυροδέματα - χάλυβες για την κατασκευή του κτίσματος προσωπικού-αποθήκευσης-ενημέρωσης- προσωρινής παραμονής 116 τμ, Λοιπά οικοδομικά γραφείων (κουφώματα, υαλοπίνακες, χρωματισμοί, θερμομονώσεις κλπ.), Οδοστρωσία- ασφαλτικά - περιφράξεις, Πινακίδες, Εργασίες πρασίνου και Ηλεκτρομηχανολογικά (εργασίες ύδρευσης και αποχέτευσης, εγκατάσταση ηλεκτρολογικού και μηχανολογικού εξοπλισμού κ.ά.).
Υποέργο 2: Προμήθεια εξοπλισμού Πράσινου Σημείου Δ. Καρδίτσας.
Ο κύριος εξοπλισμός θα αποτελείται από μέσα προσωρινής αποθήκευσης, όπως container και κάδους διαφόρων ειδών και μεγεθών. Δεν περιλαμβάνονται στην παρούσα πράξη τα μέσα αποθήκευσης για τα ρεύματα που καλύπτονται από εγκεκριμένα Συστήματα Εναλλακτικής Διαχείρισης (ΣΕΔ).
Υποέργο 3: Προμήθεια τεμαχιστή ογκωδών Δήμου Καρδίτσας.
Περιλαμβάνει 1 Τεμαχιστή ογκωδών αντικειμένων και 1 Όχημα μεταφοράς τεμαχιστή
Υποέργο 4: Προμήθεια εξοπλισμού οικιακής κομποστοποίησης Δήμου Καρδίτσας.
Περιλαμβάνει την προμήθεια 500 κάδων οικιακής κομποστοποίησης χωρητικότητας περί τα 300 λίτρα.
Υποέργο 5: Προμήθεια εξοπλισμού χωριστής συλλογής βιοαποβλήτων Δήμου Καρδίτσας.
Ο εξοπλισμός αναλυτικά περιλαμβάνει:
1 όχημα συλλογής(απορριμματοφόρο) 12 m3
1 όχημα συλλογής (ανατρεπόμενο φορτηγό όχημα με γερανό και αρπάγη) 20 m3 12.800 Κάδους κουζίνας 10lt
300 Εξωτερικούς κάδους 240 lt, 140 Εξωτερικούς κάδους 360 lt, 55 Εξωτερικούς κάδους 660 lt
Υποέργο 6: Τεχνική υποστήριξη οικιακής κομποστοποίησης Δήμου Καρδίτσας.
Αφορά σε υπηρεσίες υποστήριξης του Δήμου, για την ενεργοποίηση των πολιτών και την παρακολούθηση της εφαρμογής του συστήματος, κατά την έναρξη υλοποίησης και το πρώτο διάστημα εφαρμογής του.
Υποέργο 7: Τεχνική υποστήριξη χωριστής συλλογής βιοαποβλήτων Δήμου Καρδίτσας.
Αφορά σε υπηρεσίες υποστήριξης του Δήμου, για την ενεργοποίηση των πολιτών και την παρακολούθηση της εφαρμογής του συστήματος, κατά την έναρξη υλοποίησης και ανάπτυξής του.
Υποέργο 8: Δίκτυα ΟΚΩ Κεντρικού Πράσινου Σημείου Δ. Καρδίτσας.
Περιλαμβάνει τη σύνδεση του ΠΣ με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας.
Π.Κ.