Α.Ρ.ΠΑ:«Νέα διοικητική μεταρρύθμιση» ή διάφανη λειτουργία της Δ.Διοίκησης; Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Η εφαρμογή του Ν.3852/2010 πρόγραμμα Καλλικράτης άρχισε ήδη να γεννά τη «νέα διοικητική μεταρρύθμιση».Η περίφημη Θεσσαλική Εταιρία Ανάπτυξης(ΘΕΤΑ) ΑΕ ανοίγει τα φτερά της. Είναι η πρώτη αναπτυξιακή εταιρεία που ιδρύεται;
Όχι βέβαια, είναι η συνέχεια προηγούμενων αμαρτωλών Α.Ε.(ΚΕΚΑΝΕΜ ΑΕ, ΑΝΕΝΤ και διαφόρων χρεοκοπημένων ΚΕΚ), που στην πράξη έδειξαν ότι η σύμπραξη Δημόσιου και ιδιωτικού τομέα μέσω των αναπτυξιακών εταιρειών, είχε και έχει αρνητικά αποτελέσματα.
Οι ίδιοι οι εργαζόμενοι της ΚΕΚΑΝΕΜ γνωρίζουν καλύτερα τα αποτελέσματα της λειτουργίας αλλά και τις ανολοκλήρωτες υποχρεώσεις της εταιρίας προς τους ίδιους(15 μήνες απλήρωτοι και επίσχεση εργασίας).
Κυρίως όμως δε μας είναι γνωστό -αφού δεν υπάρχει - το αναπτυξιακό έργο των εκατοντάδων Α.Ε. που λειτούργησαν όλες τις προηγούμενες δεκαετίες διακυβέρνησης της Ν.Δ. και του ΠΑΣΟΚ με τα γνωστά αρνητικά αποτελέσματα.
Την εποχή που η τοπική αυτοδιοίκηση έχει μπει για τα καλά στην μνημονιακή λιτότητα έχουμε:
- Συνεχείς περικοπές της κρατικής χρηματοδότησης στο 30% περίπου κατ’ έτος και προϋπολογισμούς για κλάματα.
- Συγκεκριμένη κυβερνητική επιλογή για το υπαλληλικό προσωπικό(μειώσεις στο 1/5 και αργότερα στο 1/10, με αποτέλεσμα την πλήρη απορύθμιση της τοπικής αυτοδιοίκησης και των υπηρεσιών της).
- Την αποτελμάτωση των προγραμμάτων ΕΣΠΑ.
- Την αποδιοργάνωση των δημοσίων υπηρεσιών .
- Συνεχή σκάνδαλα και υπεξαιρέσεις.
Αυτή την εποχή επιλέχθηκε να φανεί το αρνητικό πρόσωπο λειτουργίας και προοπτικής της περιφερειακής διοίκησης και άλλων φορέων του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα.
Αποτέλεσμα αυτών να ξεκινήσει «δημοκρατικά» ένας νέος αναπτυξιακός φορέας, ο οποίος έχει σαν βάση τη συνέχιση της αρπαγής και κατασπατάλησης Ευρωπαϊκών προγραμμάτων και όχι την αναπτυξιακή προοπτική της Περιφέρειας.
Τα παραπάνω αναδεικνύονται από την ίδια τη μελέτη η οποία ξεκινάει με βάση το πρόγραμμα αλιείας το οποίο τελικά δεν μπορεί να το αναλάβει ο υπό σύσταση φορέας ΘΕΤΑ ΑΕ αφού δεν είναι καν πιστοποιημένος, με αποτέλεσμα να αναγκάζονται να «ξεθάψουν» την ΚΕΚΑΝΕΜ που βρίσκεται υπό εκκαθάριση, αλλά και σε επίσχεση εργασίας από τους εργαζόμενους(όλη η μελέτη επομένως καθώς και τα αποτελέσματα των επόμενων ετών πάνε στον κάλαθο των αχρήστων)
Η προχειρότητα σε όλο της το μεγαλείο ή η βιασύνη να ολοκληρωθεί η συγκεκριμένη κατεύθυνση μιας ακόμα εταιρίας εξυπηρέτησης συγκεκριμένων συμφερόντων:
Σε τέτοιες «αναπτυξιακές προοπτικές» θα είμαστε αντίθετοι.
Ζητάμε από την Περιφέρεια Θεσσαλίας και από το ΟΕΕ Θεσσαλίας:
1. Να σταματήσουν την απαξίωση του Δημόσιου τομέα και την υποβάθμιση της Περιφέρειας.
2. Σχεδιασμός αναπτυξιακός με κριτήριο το συμφέρον της Θεσσαλίας και του λαού και όχι άλλων κέντρων όπως γινόταν μέχρι τώρα στις εκατοντάδες Α.Ε. που βολεύονταν δικά τους πρόσωπα και καταντούσαν να είναι χρεοκοπημένες.
3. Ουσιαστική συζήτηση με όλους τους παραγωγικούς και επιστημονικούς φορείς, με ξεκάθαρες διαδικασίες στη λογική της περιφερειακής ανάπτυξης και όχι στην κατεύθυνση λειτουργίας ιδιωτικών συμφερόντων.
Καμία διοίκηση δεν πετυχαίνει όταν λειτουργεί στη βάση εκβιαστικών διλλημάτων. Χρειάζεται συνεχής ενημέρωση και έλεγχος των πεπραγμένων από ανεξάρτητους φορείς και όχι από τους ίδιους τους εμπλεκόμενους .
Για την ΑΡΠΑ Οικονομολόγων Θεσσαλίας
Δ.Γελαλής