Ενημέρωση για τις υποχρεώσεις επιχειρήσεων ζωοτροφών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Η Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Π.Ε. Λάρισας, στο πλαίσιο της ενημέρωσης των επιχειρήσεων ζωοτροφών για τις υποχρεώσεις τους, υπενθυμίζει ότι :
Οι κάθε είδους επιχειρήσεις ζωοτροφών που έχουν εγκριθεί ή εγγραφεί, καθώς και οι κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις που έχουν εγγραφεί σαν παρασκευαστές σύνθετων ζωοτροφών για ιδιοκατανάλωση, υποχρεούνται (σύμφωνα με τις ΚΥΑ 263233/08, ΦΕΚ 244/14-02-08 και 340668/08, ΦΕΚ 2422/28-11-08 σε εφαρμογή των Καν.(ΕΚ) 183/2005 και 141/2007), να υποβάλλουν κάθε χρόνο, με καταληκτική ημερομηνία την 1η Φεβρουαρίου, «δήλωση στοιχείων παραγωγής και εμπορίας επιχειρήσεων ζωοτροφών», στην οποία αναγράφονται το είδος και η ποσότητα των προϊόντων που παρήχθησαν ή διακινήθηκαν από την επιχείρηση κατά το προηγούμενο έτος.
Επίσης υπενθυμίζεται ότι επιχειρήσεις ζωοτροφών δεν μπορούν να λειτουργούν χωρίς την απαραίτητη χορήγηση αριθμού έγκρισης ή εγγραφής η οποία ισχύει μόνο εφόσον έχουν καταβληθεί τα ετήσια τέλη. Στις επιχειρήσεις ζωοτροφών συμπεριλαμβάνονται και οι κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις που έχουν παρασκευαστήριο ζωοτροφών και παρασκευάζουν σύνθετες ζωοτροφές με χρήση ισορροπιστή για διατροφή των ζώων της μονάδας τους.
Σε περίπτωση μη τήρησης των ανωτέρω κινείται η προβλεπόμενη διαδικασία επιβολής κυρώσεων.