Παπατόλιας:«Ατόπημα του κ. Αγοραστού με τη σύσκεψη για την Κάρλα» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Η παράταξη Θεσσαλών Δύναμη και ο επικεφαλής Απόστολος Παπατόλιας με μακροσκελή ανακοίνωση στις 27 Ιανουαρίου 2012, έγκαιρα και έγκυρα, έστρεψαν την προσοχή όλων, στο εγκαταλελειμμένο από την Περιφερειακή Διοίκηση έργο της Κάρλας.
Οι σφοδρότητα των καταγγελιών μας και η βασιμότητα των επερχόμενων κινδύνων ανάγκασαν τους αρμοδίους να κινηθούν , όταν μέχρι εκείνη στιγμή αγνοούσαν τα πάντα.
Ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ Κ. Αγοραστής είχε τουλάχιστον ηθική υποχρέωση και σίγουρα θεσμική, να καλέσει και την παράταξή μας στην χθεσινή (προχθεσινή) σύσκεψη για την Κάρλα στην έδρα της Περιφέρειας.
Υποκύπτοντας για άλλη μια φορά σε μικρότητες και προσωπικές ανασφάλειες, δεν κατάφερε να αναγνωρίσει την σημασία του έργου που έγινε και απομένει να ολοκληρωθεί στην Κάρλα.
Η παράταξη Θεσσαλών Δύναμη ανέδειξε το πρόβλημα , με καταγγελτικό λόγο, έθεσε τις ευθύνες των αρμοδίων και αυτός ήταν ο πραγματικός λόγος που έκανε τα αντλιοστάσια να λειτουργήσουν.
Αν σήμερα η Κάρλα έχει τροφοδοτηθεί με δυο εκατομμύρια κυβικά μέτρα νερού από τα αντλιοστάσια , αυτό οφείλεται στην δική μας παρέμβαση και όχι στην ραθυμία του κ Αγοραστού.
Ο περιφερειάρχης ανακάλυψε το πρόβλημα μετά τις δικές μας επισημάνσεις και όφειλε να καλέσει μαζί με τους εμπλεκόμενους και τους τοπικούς φορείς και την Θεσσαλών Δύναμη στην Σύσκεψη για την Κάρλα.
Για άλλη μια φορά λειτούργησε ως κομματάρχης που κυριαρχείται από τα προσωπικά μικροκομματικά οφέλη και έρχεται δεύτερος και καταϊδρωμένος.
Οι πολίτες του Θεσσαλικού κάμπου όμως γνωρίζουν ποιος «ξεκούνησε» τα γραφειοκρατικά γρανάζια της Αθήνας και ποιος έσπευσε κατόπιν εορτής να ποζάρει για την οικογενειακή φωτογραφία, προσπαθώντας να ξεχωρίσει στο πλήθος, αγουροξυπνημένος από τον μεσημεριανό του ύπνο.
Έχουμε τονίσει ότι για να προχωρήσουν τα πράγματα μπροστά, χρειάζεται η συνεργασία όλων και δεν περισσεύει κανείς. Ο κύριος Αγοραστός για άλλη μια φορά φοβήθηκε την συνεργασία και προσπάθησε να κρατήσει απέξω την παράταξη μας, από μια Σύσκεψη το θέμα της οποίας, Εμείς προκαλέσαμε, Εμείς αναδείξαμε και Εμείς υπερασπιστήκαμε!
Απόδειξη της ρηχής τακτικής του κ. Αγοραστού αποτελεί το γεγονός ότι ξέχασε κιόλας να τονίσει την ανάγκη ολοκλήρωσης των έργων και στάθηκε απλά και μόνο στα δυο εκατομμύρια κυβικά μέτρα νερού και όχι στο αντλιοστάσιο των Καναλίων που δεν λειτουργεί ή στον κίνδυνο των πλημμυρικών φαινομένων γύρω από την λίμνη.
Απόστολος Παπατόλιας
Γενικός Γραμματέας Ένωσης Περιφερειών Ελλάδος (ΕΝ.Π.Ε.)