Παραχώρηση του Δημοτικού Σχολείου Φίλιας για αρχαιολογική χρήση
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Παραχώρηση του Δημοτικού Σχολείου Φίλιας για αρχαιολογική χρήση](/media/k2/items/cache/24ff44479abe1eebc2034294953a8ae2_L.jpg)
Με ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Σοφάδων, το Δημοτικό Σχολείο Φίλιας θα παραχωρηθεί στην Αρχαιολογική Υπηρεσία.
Το σχολείο που παραμένει κλειστό πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ως χώρος αποθήκευσης, συντήρησης και μελέτης του αρχαιολογικού υλικού από τις εργασίες στην περιοχή της Φίλιας. Επιπλέον θα αποτελέσει την έδρα για το ερευνητικό αρχαιολογικό πρόγραμμα που διεξάγεται από την τοπική εφορεία αρχαιοτήτων, σε συνεργασία με Πανεπιστημιακά ιδρύματα, από τον Ιούλιο του 2024 και για τα επόμενα έτη.
Π.Κ.